Get FREE Shipping* on USA Orders - Click for details
0

USD

2017 MIKE STEWART PIPELINE INVITATIONAL


POSTED ON 14 FEB, 2017 BY MIKE STEWART

It looks like a good swell with nice winds for this Saturday 25th, and 26th (and possibly the 27th for Womens, DK and Pro Jnr)

Also don't miss the T&C Surf Go Big! Autograph session at Pearlridge Mall
Saturday 25th Feb 1pm – 3pm for the top 24.

Read more about competing at Pipe in this blog post

Schedule:
Day 1
Men's Round 1
Jersey Color Name Homeland
Heat 1
  Ian McCaulley Hawaii
  Taira Takahashi Japan
  Ander Odriozola Martija Spain
  Bernardo Tome Portugal
Heat 2
  Tsuyoshi Maeyama Japan
  Callum Layton Australia
  Collin Davis Hawaii
  Kellen Yamasaki Hawaii
Heat 3
  Peter Cosgrove USA
  Luis Villalon Puerto Rico
  Justin Rita-Burgess  
  Peyton Oda Hawaii
Heat 4
  Jorge Colomer Puerto Rico
  Carlos Hebert Canada
  Kieran Riches Australia
  Kane Brewer Australia
Heat 5
  Joseph Grodzen USA
  Edson Vieira Brazil
  John Porzuczek USA
  Cole Sullivan USA
Heat 6
  Maxime Gateaud Reunion
  Greg Howlett Australia
  Hector Rodriguez Canary Is
  Takahashi Hirotoshi Japan
Heat 7
  Shayden Schrader Australia
  Riley Madigan USA
  Blair Dowman New Zealand
  Carlos Plante USA
Heat 8
  Nainoa Steward Hawaii
  Nicolas Poilvet Tahiti
  Merlin Marie-Pierre  
  Jason Bitzer USA
Day 2
Men's Round 2 - APB 17 - 32
Jersey Color Name Homeland
Heat 1
  Happy Zurowski Hawaii
  Thibault Casabianca Tahiti
  R1 -Heat 1 1st Place
  R1 -Heat 2 2nd Place
Heat 2
  Raihau Teamo Tahiti
  Yoshitada Kondo Japan
  R1 -Heat 1 2nd Place
  R1 -Heat 2 1st Place
Heat 3
  Vijay Maharaj Hawaii
  Kuku Font Puerto Rico
  R1 -Heat 3 1st Place
  R1 -Heat 4 2nd Place
Heat 4
  Brian Wise USA
  Alvino Tupuai Tahiti
  R1 -Heat 4 1st Place
  R1 -Heat 3 2nd Place
Heat 5
  Winston McCall Australia
  Seamus McGoldrick Ireland
  R1 -Heat 5 1st Place
  R1 -Heat 6 2nd Place
Heat 6
  Alan Lamphere Hawaii
  Alex Kinimaka Hawaii
  R1 -Heat 6 1st Place
  R1 -Heat 5 2nd Place
Heat 7
  Seabass Perez California
  Laury Grenier Reunion
  R1 -Heat 7 1st Place
  R1 -Heat 8 2nd Place
Heat 8
  Santiago Sanchez Argentina
  Dan Skajarowski Ireland
  R1 - Heat 8 1st Place
  R1 - Heat 7 2nd Place
Men's Round 3
Jersey Color Name Homeland
Heat 1
  Matt Holzman Hawaii
  Luis Linares Hawaii
  R2 -Heat 1 1st Place
  R2 -Heat 2 2nd Place
Heat 2
  Cordon Stapp Hawaii
  Dominic Botelho Hawaii
  R2 -Heat 2 1st Place
  R2 -Heat 1 2nd Place
Heat 3
  Daniel Zimbra Hawaii
  Mack Crilley Hawaii
  R2 -Heat 3 1st Place
  R2 -Heat 4 2nd Place
Heat 4
  Sammy Morretino Hawaii
  Keanu Cazimero Hawaii
  R2 -Heat 4 1st Place
  R2 -Heat 3 2nd Place
Heat 5
  Kawika Kamai Hawaii
  Kahekili Labatte Hawaii
  R2 -Heat 5 1st Place
  R2 -Heat 6 2nd Place
Heat 6
  Pohaku Kekaualua Hawaii
  Ryan Mariano Hawaii
  R2 -Heat 6 1st Place
  R2 -Heat 5 2nd Place
Heat 7
  Keahi Parker Hawaii
  Rob Keyser Hawaii
  R2 -Heat 7 1st Place
  R2 -Heat 8 2nd Place
Heat 8
  Will Petrovic Hawaii
  Marshall Orr Hawaii
  R2 -Heat 8 1st Place
  R2 -Heat 7 2nd Place
Men's Round 4 - APB 17 - 32
Jersey Color Name Homeland
Heat 1
  PJ Tartak Puerto Rico
  Spencer Skipper Hawaii
  R3 -Heat 1 1st Place
  R3 -Heat 2 2nd Place
Heat 2
  Lucas Faria Brazil
  Alistair Taylor South Africa
  R3 -Heat 2 1st Place
  R3 -Heat 1 2nd Place
Heat 3
  Trevor Kam Hawaii
  Patrick Orr Hawaii
  R3 -Heat 3 1st Place
  R3 -Heat 4 2nd Place
Heat 4
  Manea Fabisch Tahiti
  Solomon Moore Canary Island
  R3 -Heat 4 1st Place
  R3 -Heat 3 2nd Place
Heat 5
  Angelo Faraire Tahiti
  Paulo Barcellos Brazil
  R3 -Heat 5 1st Place
  R3 -Heat 6 2nd Place
Heat 6
  Guilherme Tamega Brazil
  Pedro Correia Portugal
  R3 -Heat 6 1st Place
  R3 -Heat 5 2nd Place
Heat 7
  Ben Player Australia
  Magno Oliviera Brazil
  R3 -Heat 7 1st Place
  R3 -Heat 8 2nd Place
Heat 8
  Abner De Arce Puerto Rico
  Andre Botha South Africa
  R3 -Heat 8 1st Place
  R3 -Heat 7 2nd Place
Men's Round 5 - APB 1 - 16
Jersey Color Name Homeland
Heat 1
  Alex Uranga Basque
  Diego Cabrera Canary Is
  R4 -Heat 1 1st Place
  R4 -Heat 2 2nd Place
Heat 2
  Iain Campbell South Africa
  Socrates Santana Brazil
  R4 -Heat 2 1st Place
  R4 -Heat 1 2nd Place
Heat 3
  Tanner McDaniel Hawaii
  Jacob Romero Hawaii
  R4 -Heat 3 1st Place
  R4 -Heat 4 2nd Place
Heat 4
  Pierre Louis Costes France
  Andre Bernado Portugal
  R4 -Heat 4 1st Place
  R4 -Heat 3 2nd Place
Heat 5
  Amaury Lavernhe Reunion
  Julien Miremont Tahiti
  R4 -Heat 5 1st Place
  R4 -Heat 6 2nd Place
Heat 6
  Mike Stewart Hawaii
  Sergio Luis Brazil
  R4 -Heat 6 1st Place
  R4 -Heat 5 2nd Place
Heat 7
  Jeff Hubbard Hawaii
  Garth MacGregor Australia
  R4 -Heat 7 1st Place
  R4 -Heat 8 2nd Place
Heat 8
  Dave Hubbard Hawaii
  Sacha Damjanic Chile
  R4 -Heat 8 1st Place
  R4 -Heat 7 2nd Place
Men's Quarters
Jersey Color Heat Position
Heat 1
  R5 -Heat 1 1st Place
  R5 -Heat 2 2nd Place
  R5 -Heat 3 1st Place
  R5 -Heat 4 2nd Place
Heat 2
  R5 -Heat 2 1st Place
  R5 -Heat 1 2nd Place
  R5 -Heat 4 1st Place
  R5 -Heat 3 2nd Place
Heat 3
  R5 -Heat 5 1st Place
  R5 -Heat 6 2nd Place
  R5 -Heat 7 1st Place
  R5 -Heat 8 2nd Place
Heat 4
  R5 -Heat 6 1st Place
  R5 -Heat 5 2nd Place
  R5 -Heat 8 1st Place
  R5 -Heat 7 2nd Place
Men's Semis
Jersey Color Heat Position
Heat 1
  Quaters -Heat 1 1st Place
  Quaters -Heat 1 2nd Place
  Quaters -Heat 2 1st Place
  Quaters -Heat 2 2nd Place
Heat 2
  Quaters -Heat 3 1st Place
  Quaters -Heat 3 2nd Place
  Quaters -Heat 4 1st Place
  Quaters -Heat 4 2nd Place
Men's Final
Jersey Color Heat Position
Heat 1
  Semis -Heat 1 1st Place
  Semis -Heat 1 2nd Place
  Semis -Heat 2 1st Place
  Semis -Heat 2 2nd Place
Men's Results
Position Winnings
Heat 1
1st Place 1000 points. $2500
2nd Place 800 points. $1500
3rd Place 700 points. $1200
4th Place 600 points. $1000
Day 3
DropKnee
Seed 1-32 Round 1 DK 20 minute heats 8 heats 2.40
  Quarters DK 20 minute heats 4 heats 1.20
  Semi DK 20 minute heats 2 heats 0.40
  Final DK 20 minute heats 1 heat 0.20
Women's
Seed 1-16 Round 1 Women 20 minute heats 4 heats 1.20
  Semi Women 20 minute heats 2 heats 0.40
  Final Women 20 minute heats 1 heat 0.20
Junior's
Seed 1-4 Final Junior 20 minute heats 1 heat 0.20
Bodysurfing's
Seed 1-4 Final Bodysurfing 20 minute heats 1 heat 0.20